Yatağan Kül Gölü-Güzel ama zehirli

Yatağan Termik Santralinin külleri, su ile karıştırılarak bu bölgeye boru hattıyla basılmaktadır. Basılan küllerden sızan su, vadi yatağında toplanarak bu yapay gölün –aslında göletin- oluşmasına neden olmuştur. Endüstriyel atık ile etkileştiği için gölün suyunda ağır metallerin ve kimyasal kalıntıların fazla olduğu belirtilmektedir. Eşsiz bir görsel güzellik sunan göl, sularının yer altı su kaynaklarına karışma tehlikesi nedeniyle doğal ve insan yaşamı için önemli ve ciddi bir endişe kaynağı halindedir.

Gölün diğer tarafında külün toplandığı ve yayıldığı endüstriyel bölge nükleer savaş sonrası doğal yıkımı canlandıran film ve dizilerin arkaplanınına benzeyen bir görüntüye sahiptir.

Meyistan-Terkedilmiş Tahtacı köyü

Kül gölünün hemen yanında yakın zamanda ilgisizlikten ve nüfusun yaşlanmasından terk edilmiş Alevi Tahtacı köyü Meyistan bulunmaktadır. Yaşayan bir kimsenin bulunmadığı köyde çok sayıda yıkık ve harap olmuş geleneksel ve geleneksel olmayan ev kalıntıları arasında dolaşmak olanaklıdır. Ayrıca köyün yıkıntılarının hemen üzerinde Gayıp (Kayıp) Dede adı verilen bir eren bulunmaktadır. Erenin otantik görüntüsü, mermer ve beton mezar işçiliği yanında üzerine örtülen saç çatı ile bozulmuştur. Diğer yandan köyün yakınına yapılan barajın hafriyatları büyük bir yığın halinde köyün sınırlarına kadar yayılmış, köyün doğal ve otantik görüntüsüne zarar vermiştir.

Ulaşım

Göle ve Meyistan Köyüne araç ile Kabubağ köyü üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca işaretlenmemiş yürüyüş patikaları bulunmaktadır.

(-------> asfalt yol)

(-------> toprak yol)

  • Araçla ulaşım 1. seçenek

Yatağan ilçesi-------> Kabubağ köyü-------->Kül Gölü----->Meyistan

  • Araçla ulaşım 2. seçenek

Bozüyük köyü-------> Pınarbaşı Mevki--------->Kabubağ köyü-------->Kül Gölü----->Meyistan

Joomla templates by a4joomla